Szokás szerint, részemről egy igen hosszúra nyúlt csendet török meg, illetve újra is lett tervezve a trolis projekt, hisz az volt az alap koncepció, hogy a 2019-es évben járom végig mind a 13 csehországi trolis települést. De nyugalom, nincs elfelejtve, alapanyagok még akadnak, így erre a karanténos időszakra is lesz olvasnivaló, ha már eddig nem volt. Persze azt nem szeretném, hogy odáig elhúzódjon a sztori, hogy már 14-re gyarapodjon a látogatni kívánt városok száma. Hisz a minap napvilágot láttak a tervek, miszerint Prága visszaszáll a csáposok világába, és nem csak a pilot-projektes 58-assal. Akit érdekel, részletesebben olvashat erről a RegionalBahn oldalán. No de ebben a posztban nem a cseh fővárosról esik majd szó, hanem attól mintegy 130 km-re dél-keletre fekvő Jihlava troliközlekedéséről. Ugye a címből nem erre számítottatok?
Jihlava Morvaország és Csehország (nem összekeverendő a Cseh Köztársasággal) határán fekszik a Vysočina kerület központjaként. A város közel 79 km2-en terül el, és 51 ezer lakosa van a hivatalos adatok alapján. Ha már korábban is viszonyítottuk hazai településekhez a méretet, akkor Jihlavát méretileg, illetve lakosság tekintetében Egerrel lehet egy lapon említeni.
Szerintem nem fog meglepődni senki, hogyha ismét egy kis villamosközlekedéssel kezdem a trolis cikket. Hiszen a kötöttpályás közlekedés itt is a villamossal kezdődött az 1900-as évek elején. Pontosabban 1904-ben merült fel az ötlet, hogy a vasútállomás és a főtér között villamossal szolgálják ki az igényeket.
74-es pályaszámú 26Tr hagyja el a belvárost.
Végül 1906-ban került pont a tervezés végére, és kezdődhetett el a kivitelezés. 2,7 km hosszan 1000 mm-es nyomtávolsággal végül 1909. augusztus 26-án adták át a villamosvonalat az Északnyugati állomás (mai „főpályaudvar”) és a Főtér (mai Masaryk tér) között. A vonal érdekessége volt, hogy egy vágányosra épült a tervekkel ellentétben. Az augusztusi átadást követően még közel egy hónapig zajlottak az utómunkálatok, így 1909. szeptember 15-én készült el a végleges formája. Český Těšín és Mariánské Lázně után a harmadik legkisebb villamosüzemként tartják számon a Jihlavait.
![]() |
![]() |
Horní Kosov forduló éppen némi építkezés alatt állt.
A villamosközlekedés az nem a megszokott intervallumos közlekedés volt, hanem a vasúti menetrendhez volt igazítva az villamosok indulása, valamint érkezése. Emellett nagy hangsúly volt fektetve az áru, valamint a posta szállítására is a vonalon, mondhatni nagyobb, mint az utasokéra. Adódott ez abból, hogy nagy kapacitása miatt a vasútról a villamos jelentette a legegyszerűbb módot a városba való szállításnak, hisz a vasútállomás igen-igen kiesett akkoriban a várostól.
Akit érdekelnek az infrastruktúra megoldások, az kattintson nyugodtan.Végül a két világháború után a városvezetés úgy döntött, hogy nem folytatja a villamosközlekedés fejlesztését, illetve újjáépítését, és inkább a trolibusz felé vették az irányt. Így 1948 nyarán a villamost végleg felszámolták.
Az első trolibuszviszonylaton ugyanezen év december 19-én indult el forgalom a felszámolt villamosvonal helyén. Az átalakítások miatt ebben a szűk fél évben, amíg villamos már, trolibusz pedig még nem közlekedett, autóbuszokkal szolgálták ki az utasokat. České Budějovice-hez hasonlóan Jihlavában is a Vetra-ČKD volt az első fecske (nem, nem a felsővezetékben) a járművek terén.
Na Dolech, a B viszonylat egyik végállomása
Az E viszonylat Motorpal Hala végállomása
Viszonylag hamar fejlesztéseket kellett eszközölni a hálózaton, így 1951 februárjában kettő, majd 1953 szeptemberében egy új vonal került megnyitásra. Természetesen a bővülő hálózat mellé bővíteni kellett a járműparkot is. Az 50-es években a meglévő hat darab Vetra-ČKD mellé 21 – már teljes mértékben hazai (csehszlovák) – jármű érkezett az alábbi megoszlásban: kilenc darab Škoda 7Tr és 14 darab Škoda 8Tr.
![]() |
![]() |
A belvárosi szakaszon a D viszonylat kivételével az összes troli megfordul, és hangulatos fotók készíthetőek a kockakövön.
Meglepő mód, bármennyire is kis üzemről beszélünk, Jihlava nem lett áldozata a 60-as évekbeli kőolajlobbinak, sőt az évtized első felében egy erőteljes fejlesztésen is átesett, 1963-ban a város déli részére terjesztették ki a közlekedést, valamint 1965-ben megépült a jelenleg is használt (természetesen nem ugyanabban a formában) telephely. Természetesen hazudnék, ha azt mondanám, hogy nem érintette ezt az üzemet semmilyen formában a már említett olcsósított kőolaj, hiszen a 60-as évek második felétől egészen a 70-es évek végéig, de inkább a 80-as évek kezdetéig nem történt fejlesztés, de nagyon karbantartás sem, illetve tervek és próbálkozások voltak a buszos üzemre való áttérésre.
Ismét egy hatalmas meglepetést mondok, de ezek a hálózatfejlesztések is járműpark fejlesztést vontak maguk után, ugyanis ekkor jelentek meg Jihlava utcáin a 9Tr-ek. Az interneten fellelhető állományi adatok alapján eme típus volt a legmeghatározóbb a városban. A legelső darabok 1963-ban kezdték meg a szolgálatot, a típus eltűnése a napi forgalomból pedig 1997 áprilisában történt. Tehát a típus 34 évig jelen volt a forgalomban, de az egyes trolibuszok „életkora” nem érte el a 20 évet, hiszen a 80-as évek elejétől már kezdtek megjelenni a „kockaŠkodák”.
A 70-es évek második felétől egészen a 80-as évek végéig ment a vita a trolibusz szükségességéről, a megmaradt szakaszokat lassanként felújították, de a felszámolt részeken továbbra is autóbuszokkal közlekedtek. Mint már említettem az üzemet szerencsére nem sikerült eltörölnie az olcsó üzemanyagnak, és a 80-as évek végére már inkább a visszanyitás és fejlesztés felé billent a mérleg. A 90-es évek a felújításról és a bővítésről szóltak, míg a mai hálózat 2017 decemberében alakult ki.
És ha már a mai hálózatig sikerült eljutni, akkor érdemes erről is pár szót ejteni. Összesen 7 viszonylattal rendelkezik az üzem, ebből 6 nappali és 1 éjszakai. A viszonylatjelzés pedig elsőre furcsa lehet, hiszen nem sokak számára megszokott számos jelölés, hanem betűkkel vannak az egyes viszonylatok megjelölve, A-tól F-ig a nappaliak, míg az N jelet viseli az éjszakai.
Ami a járműparkot illeti, a már említett meghatározó 9Tr-ek (összesen 46 darab készült Jihlava számára) gömbölyű formavilága után megjelentek a Škoda 14Tr-ek, melyből összesen 32 darab fordult meg a vállalatnál. Természetesen itt sem maradhatott el a híres-hírhedt 21Tr, de meglepő módon itt sem volt egy sikeres széria.
Březinova forduló, a C viszonylat végállomása
Majd el is érkeztünk a jelenhez állomány terén is, ugyanis a jihlavai közlekedési társaság, azaz a Dopravní podnik města Jihlavy (röviden DPMJ) mindössze két típust üzemeltet trolibuszokból jelenleg. Ez a kettő a Škoda 24Tr és a Škoda 26Tr, előbbiből hat, míg utóbbiból 23 darabbal találkozhatunk. Aki nem jártas a Škoda troli kódolásokban, azoknak elemzés. A 24Tr-ek külvilágban az Irisbus Citelis jegyeit viselik, illetve egy darab még a Citybus (Agora, ha így esetleg valakinek jobban megvan) kasztnis. A 26Tr-ek pedig hazai szemnek is ismerősebbek, hiszen itt az elektromos jármű egy harmadik generációs Solarisba van csomagolva.
![]() |
![]() |
Igaz, hogy Škoda 24Tr mindkettő, de az említett különbség jól látszik igaz?
Személyes tapasztalatokat ismét a végére hagytam, nehogy azzal tántorítsak el bárkit az olvasástól. Szóval Jihlava egy hangulatos kisváros, szokásosan itt is az embereket a kedvesség és a vendégszeretet jellemzik, a gasztronómiára itt sem lehet panasz, meglepetés n+1: itt is van helyi sörüzem, a Ježek nevű sört főzik itt. Igen, a ježek az sündisznót jelent, de ez megjelenik a város címerében és a zászlojában is. Mármint nem a sör, hanem a sün.
Masaryk téri hurokhoz érkezik a 68-as pályaszámú 26Tr az E viszonylaton.
A pályaudvari végállomás, és hurok. Az A, B, D és N viszonylatok végállomása
A hálózati főszerepet természetesen itt is a trolibuszok adják, de emellett a város hangsúlyt fektet az autóbuszos közlekedés korszerű mivoltára is, ottjártunkkor még festékszagú Urbanway-ek is szaladgáltak a városban. A menetrendi összehangoltság itt is jól működik, a viszonylatok itt is inkább áthaladnak a belvároson, egyedül az E ami a Masaryk téren fordul vissza.
Összességében számomra egy szimpatikus kisvárosi troliüzemet ismerhettem meg az alatt a 2 nap alatt amit a városban töltöttem, úgy vettem észre, hogy működik a sajátkocsis rendszer, több jármű műszerfalán apró díszítések voltak, a járművezetők törődtek a járműveikkel. Természetesen fejlesztési terveket is publikál a DPMJ, elsősorban a járműparkot fiatalítják a közeljövőben, ugyanis Škoda 32Tr-t tervez beszerezni a közlekedési szolgáltató.